Subscribe to our newsletter

Submit

Conscience

Hafriyat Art Group’s invitational poster exhibition: 'Sense of Fear' throughout the history of mankind. Fear of god and conscience. And review about this exhibition:

Forgetting about the subject of exibition and that you are a participant of this exhibition, can you tell us your objective feelings about the exhibition as if you were an outsider?
Well, we all know that it doesn’t matter whether a person is educated or uneducated, if you give him free rein anything can happen. As we have seen in the middle of the past century, civilization was responsible for the light-bulb, aspirin, and World War Two (where over 50 million people met their deaths). In our own lifetime we have seen control over others, and thus, bringing everyone into line. A sense of domestication over everything has been bred into us and censorship of the natural has become the norm. However, those who implement that control have been unable to control their own savage side, to the extent that they have iconized that wild aspect. Wildness and violence have become objects of lust. The control mechanisms that run through society from top to bottom have become redundant. Those control mechanisms -such as religion, government, the law, religious communities, father, husband- were aimed at preventing us from attempting anti-social deeds, and thus giving us a sense of order. This order has unfortunately transformed itself into a “power/owner” sort of relationship. This fear-based ‘power’ concept has created a form of ‘love and hate’ relationship within society. The subject of this exhibition, “The fear of God and conscience / The feeling of fear through the history of mankind”, is a concept that I have dwelled on a lot over the years and I confront it on many occasions nowadays.

Mehmet Ali Türkmen, 
Grafik Tasarım magazine, issue 15
December 2007


What thoughts went through in your mind when you were invited to take part in the exhibition, ‘Fear of God’?
It can’t be healthy for us to love and worship an entity that possesses us through fear and threat but as it is, most of our dealings in life are based on fear. Life is like following a map that we have been given by the powers that control us and when we stray from that map, we find ourselves to be lost in unknown territory. As a result, we feel relaxed and reassured trust when “an entity is watching over us”. That entity prevents us from becoming savage and gives us peace. But, as we can see from all the blood letting and strife surrounding us, this system isn’t working. Using fear doesn’t work either… After long analysis and brain-storming I felt fairly miserable with this concept, and I decided to concentrate on this idea of “being watched by” and “being prevented from becoming savage through conscience” and the results of this can be felt in my work.

Mehmet Ali Türkmen, 
Express magazine
December 20077
Hafriyat Sanat Grubu’nun çağrılı afiş sergisi: ‘Vicdanın sesi anlamında Allah korkusu / İnsanlık tarihi boyunca korku’ için afişler, Hafriyat Karaköy Galeri, İstanbul / 2007. Ve bu sergiyle ilgili soru-cevap:

Sergi konusunun açılımını ve hissettiklerinizi sergiye katıldığınız işinizden bağımsız olarak dile getirebilir misiniz?
Artık biliyoruz ki cahil akıllı farketmez insan ipini kopardığında çok vahşidir. Gördük ki yüzyılın ortalarında, ampulu, aspirini bulan medeniyet (ikinci dünya savaşında) bir batımda elli milyondan fazla insan öldürülebildi. İnsanlık, kendi tarihi boyunca zamanını, ötekini ehlilleştirme, hizaya getirmekle geçirmiş ve bu ehlilleştirme çabası sürecince de vahşi yanını denetleyememiştir. Hatta bu vahşi yanını da hep ikonlaştırmıştır. Vahşet, şiddet, bir arzu nesnesi olmuştur. Bu ‘azma’ları denetleyen küçüklü büyüklü ‘sistem’lerin olması da işe yaramamış. Kötülük yapmamızdan alıkoyan ve bizi hizaya getiren din, cemaat, hukuk, baba gibi bu ‘sistem’ler de zamanla kendini iktadar / sahip ilişkisine dönüştürmüştür. Korku temelli bu iktidarlar bir tür sever de döver de durumu yaratmıştır. Konusu “Allah korkusu ve vicdan / insanlık tarihi boyunca ‘korku’ duygusu” olan bu sergi bugünler fazlasıyla kafa yorduğum, hemen bir çok meselede karşıma çıkan bir konuydu zaten.

Grafik Tasarım dergisi, sayı 15
Aralık 2007
.

Allah korkusu sergisi için çağrı aldığınızda zihinsel süreciniz nerelerde dolaştı, nasıl bir yol izledi?
Kendini korkuyla, tehditle sevdiren hiçbir ilişkiye sağlıklı diyemeyiz ama buna rağmen kurduğumuz çoğu bağlar da tümüyle korku üzerinden. Elimize verilmiş bir yol haritasıyla yaşıyoruz, kazara farklı bir yerde bulsak kendimizi, kaybolmuş hissederiz. Ve bu nedenle de ensemizde biri var duygusu bize güven (!) veriyor, vahsileşmemizi engelleyen ve denetleyen birinin varlığı bize huzur veriyor. Ancak görüyoruz ki bunun fazlaca da bir faydasi yok, ortalık kan gölü. O korku da bir işe yaramıyor… Sonuçta bu zihinsel süreçte epeyce dolanıp karardiktan sonra ‘izlenme’ ve sonra da beni tutan, vahşileşmemi engelleyen ve de sıkısıkıya bağlandığım ‘vicdan’a çalıştım.

Express dergisi
Aralık 2007


Therapia
Completion
Peaceful Aegean
Pure relationship
Roosting in self-atmosphere
Helvetica in love
Time
Le Roi Angus
Ode to the shadow
Eaten Music
Friendship-hand
Tolerans
Beruf (Occupation)
Borders
Philosophy Workshop
Kapadokya
Dialog (Dialogue)
Coexistence
Unterwegs (On the road)
Traumprojekte (Don't bury your dream projects)
Das Sehen (To see)
Freiwillig
Poster for font 2070 / English
Hayat çok güzel (Life is beautiful)
Font 2070 Alphabet
Conscience
Conscience vs Devil
Conscience-collar
Sense of Fear
The effect of reborn - A
The effect of reborn
Insan nedir ki... (What is a human anyway…)
Die ZEIT (The TIME)
Purification
AIDS
We are losing too much water
CGD / Cihangir Güzelliştirme Derneği (Cihangir Community Development Assocation)
Modular
The End is Where We Begin
Deniz bitti (End of the Sea)
Edpa
Kaç para kaç (Ran for money)
Kuş cenneti bekliyor
Research
Purification 2.1
Philosophy Workshop
Purification 2.2
Purification 3.1
Purification 3.2
Purification 1
Animalistic itching
Pause and digest
Bird-like 1
Seeking refuge within the mind
Slave
Water Theraphy 2
Water Theraphy 1
Masked heart
Tagged, I'm it
Heartfelt
Intensity of seeing
Inner cleaning
Shaving off time
Field of Dreams
AGI London 2013
Hemhal
Turks in Germany
Zero
Sabahlar olmasın
Dostluk'un kitabı (The book of friendship)
Düello tarihi (Duel history)
Zift
Kiler (Pantry)
Ara Toplam
Uygur Davaslı's poet book
Güldiken covers
Photography in things